BuiltWithNOF

DÜZENLEME TARİHİ:

21.02.2021

Reaktif Ceza Çözümleri


Reaktif Enerji Nedir
Reaktif Enerji “Kullanımda işe yaramayan” enerji olarak tanımlanmaktadır.

Reaktif enerji faydasızdır demek yanlıştır.
Reaktif Enerjinin Faturalara Yansıması

Elektrik faturası reaktif bedeli nedir?
Reaktif Ceza Bedeli ise, bir tüketicinin aktif elektrikten hariç olarak, elektrik sisteminin şebekeden çektiği düzensiz güç için gündeme gelen bedeldir. ... 9 KW üzeri elektrik kullanım sözleşmesi imzalamış işletmelerde, elektrik dağıtıcı firma reaktif oranına bir limit getirmiştir.

Elektrik faturası kapasitif nedir?
Elektrik devresinde dahil olan hizmet ve üretim için kullanılan yüklerin kapasitif etkileri sonucunda sistemde oluşturduğu faz kayması reaktif güç meydana getirir. Akım fazının gerilim fazından geride kalması sonucu ortaya çıkan güç kaybı reaktif güç kapasitif ceza oluşturur.

Reaktif enerji nasıl üretilir?
(Q=V*I*sinφ). Alternatif akım devrelerinde gerilim ve akım senkronize olmadığı için reaktif güç oluşur. Reaktif güç geçici olarak kapasitif ve endüktif bileşenler nedeniyle ileri geri akan elektrik veya manyetik alan formunda saklanır. Bir cihazdan geçen akım, gerilim arasında faz farkı varsa cihaz reaktif güç tüketir.

Reaktif neden cezaya girer?
Reaktif Ceza Neden Gelir Ve Nasıl Oluşur? Tüketim tutarı mevcut ise müşteri reaktif cezaya girer. Bunun nedeni müşteri sistemden fazla yük çekmiştir. Sistem kompanzasyon panosundaki kompresörler bu sistemden fazla çekilen gücü düzeltemez bu yüzden abone reaktif cezaya girer..

Elektrik faturalarındaki cezalı ödemelerin genellikle farkına değilsiniz. Aktif harcama sanılarak, reaktif kullanımdan dolayı fazla fatura tutarları ödenir. Tesisinizdeki kompanzasyon sisteminin düzenli olarak takip edilmesi ve  periyodik bakımının yapılması gerekmektedir. Aksi halde oluşabilecek olumsuz durumda fazla elektrik faturası ödenmesi kaçınılmaz olabilir. Bumerang olarak tesisinizdeki kompanzasyon sisteminin periyodik bakımını ve onarımını yaparak sizi bu durumlardan koruyabiliriz.

Çözüm Masası Telefon:0 533 1291332

Bumerang Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Sanayi Ticaret İthalat İhracat Limited Şirketi

ADRES: İncirli Mahallesi Melike Sokak No:22/16 Keçiören-ANKARA

TEL: 90 507 0904801- 532 6561369

www.bumerang-bil.com

bumerangbilisim@gmail.com / info@bumerang-bil.com